Jméno: Ismen
Chovatelská stanice: Browny San-Mar
Plemeno: Anatolský pastevecký pes
Barva: Béžová, maska
Datum narození: 11.2.2009
Otec psa: Misty Acres ZEKI
Matka psa: AY du Val de la Boissiere
Pohlaví: Pes
Číslo zápisu: ZReg/APP/172/09
Anatolský pastevecký pes
Coban Kopegi
*Historie
Turecko
Coban Kopegi – takto jsou tito psi v zemi svého původu nazýváni, v překladu to znamená “pes pastevce”. V Turecku lze jen těžko obecně hovořit o registrovaném chovu těchto psů, to znamená psů s průkazy původu. V podstatné míře jde o velké psy vesničanů, kteří mají za úkol střežit stáda a obydlí pastevců. Tito psi nejsou chováni jako čistokrevní a není evidován jejich původ. Nicméně však existuje tzv. státní chov a v některých oblastech Turecka chov čistokrevných pasteveckých plemen jako výsledek dlouholeté chovatelské práce, na kterou jsou Turci právem pyšní. A tak by se dalo říct, že můžeme vysledovat tyto čistokrevné varianty pasteveckého psa:
Akbash – sněhově bílý dlouhosrstý pastevecký pes pocházející z oblasti středozápadního Turecka, z regionu rozkládajícího se mírně jižně a západně od Ankary.
Kangal – jednobarevně zbarvený pastevecký pes v odstínu od béžové po světlé šedou s černou maskou , který je pojmenován po rodině Kangalů z provincie Siva. Tato rodina po celé generace cílevědomě používala v chovu jen takto zbarvené psy. Tento typ je považován v Turecku za “ národního psa”. Kangal jako takový pochází jen z chovu Kangalů, případně z čisté linie těchto jedinců. Pokud si ovšem takového psa dovezete do Evropy bude registrován v rámci FCI jako Anatolský pastevecký pes.
Se souhlasem Turecka existuje jediný chovatelský klub, a to v USA – Kangal Dog Club of America, který vede plemennou knihu Kangalů. V Turecku neznají pojem „anatolský pastevecký pes“, takový pes pro Turky neexistuje. Z pasteveckých psů mají : kangala, askbaše a karse….vše ostatní nazývají kříženci.
Karabash - pastevecký pes s černou maskou, resp. černou hlavou. Slovo karabash znamená v překladu “černá hlava”. Nejde o název rasy, ale o jméno psa !
Karshund – pastevecký pes s “huňatou” srstí vyskytující a pocházející ze severní oblasti Turecka. Trochu podobný kavkazskému pasteveckému psovi.
Evropa
Mezinárodní kynologická organizace (FCI) uvedla v roce 1989 pod vlastním patronátem v platnost standard č. 331 pod názvem Anatolský pastevecký pes. A tak pod tímto názvem jsou v Evropě registrovány všechny výše uvedené varianty. V současné době sílí snaha o registraci plemene Kangal v rámci FCI. Toto plemeno má oprávněný nárok na uznání své existence -např. první zmínka o těchto psech je už v bibli ( velký béžový pes s černou hlavou…). Mezinárodní uznání plemene Kangal by zjednodušilo záchranu tohoto původního tureckého pasteveckého plemene – i v zemi původu jich pomalu ubývá. A jinde ve světě dochází ke křížení Kangalů s jinými pasteveckými psy.
Velká Británie
Anglický Kennel Club (British Kennel Club – partnerská organizace vůči “naší” FCI) má jednak standard pro plemeno Anatolský pastevecký pes (dříve Anatolský karabash) a jednak standard pro plemeno Akbash.
USA
Americký Kennel Club (American Kennel Club – partnerská organizace vůči “naší FCI) otevřel svůj registr anatolským pasteveckým psům dne 31.10.1995. Toto plemeno je pod názvem Anatolský pastevecký pes od 10.8.1998 řádněřazeno v rámci AKC mezi pracovní plemena . A zde jen poznámka, že v USA je uznáno v některých klubech samostatné plemeno Kangal a Akbash .
*Charakteristika
Anatolský pastevecký pes patří mezi velká plemena psů a stejně jako ostatní pastevecká plemena je po mnoho let chován k ochraně stád a domova pastevců. Anatolský pastevecký pes není určen k výcviku. Tito psi jsou velmi inteligentní a nezávislí. Je velmi těžké motivovat je kurčité činnosti -kromě těch činností, které jsou součástí přirozeného instinktivního chování pasteveckého psa. Díky své majestátní velikosti se stávají přirozeným varováním pro potencionálními útočníky. I v dnešní době je toto plemeno využíváno především pracovně, ať už v domovském Turecku, kde chrání stáda ovcí a koz před vlky a zdivočelými psy nebo v USA, Austrálii a západní Evropě, kde chrání farmáře a jejich rodiny před kojoty, medvědy a jinými predátory.. Pud dominantnosti je u anatolský pasteveckých psů velmi silnou vlastností a proto mají vrozené předpoklady být dominantní vůči ostatním psům i lidem ve svém okolí. To však neznamená, že nemohou být milými společníky, ale využijí jakékoliv situace, aby ukázali “já jsem zde pánem”. Velmi důležitá je proto socializace a výchova štěněte od raného věku. Nejdůležitější období je mezi
Veškeré Informace zde popsány jsou čerpány z příručky pro majitele štěňat - Marcela a Marek Mostýnovi http://anatolian-shepherd-dog.info/